Jak rozpocząć karierę w zawodzie spawacza?
Uprawnienia spawacza to idealna propozycja dla osób bezrobotnych i sposób, aby się przekwalifikować – ofert pracy dla spawaczy nie brakuje zarówno kraju, jak i za granicą. Aby móc wykonywać zawód spawacza konieczne jest jednak odbycie kursu spawania zwieńczonego egzaminem. Co ważne, uprawnienia nie są nadawane bezterminowo i trzeba je cyklicznie odnawiać.
Kursy spawania
Ponieważ istnieją różne techniki spawania, to każda z metod wymaga innego kursu i certyfikatu. W Polsce jednostkami nadającymi uprawniania są Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego i Polski Rejestr Statków. Najczęściej stosowane metody spawania to MIG, MAG, TIG, 111, 114 i 112. Najlepiej zacząć od podstawowych uprawnień a z biegiem czasu i zdobywaniem doświadczenia poszerzać kwalifikacje.
Kursy spawania prowadzone są w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Szkolenie wieńczy egzamin przed certyfikowaną jednostką. Po pozytywnym wyniku egzaminu kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki oraz certyfikat spawacza EN ISO 9606. Uprawnienia wpisane do książeczki spawacza ważne są wraz ze świadectwem egzaminu. Książeczka jest jedynie dokumentem potwierdzającym przebieg pracy, odbytych kursów i zdobytych uprawnień.
Kiedy należy odnowić uprawnienia spawalnicze?
Osoby zajmujące się spawaniem stali zobowiązane są do odnawiania uprawnień co 3 lata, a w przypadku aluminium, miedzy i tytanu kursy spawania trzeba odbywać co 2 lata. Wynika to z faktu konieczności odświeżania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa podczas prac oraz istniejących zagrożeń. Poza tym spawacz powinien być zaznajomiony z nowymi technikami spawania, które nieustannie się rozwijają. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba przystępująca do kursu spawania w celu odnowienia uprawnień nie może mieć przerw w wykonywaniu zawodu dłuższych niż 6 miesięcy.