Jak wygląda szkolenie bhp dla stanowisk administracyjno-biurowych?
Szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników administracyjno-biurowych nie różni się w zasadzie od innych tego typu szkoleń. Jedyną różnicą wydaje się być tutaj przede wszystkim okres ważności oraz przedział lat, w jakich wykonuje się tego typu szkolenia. Odnosząc się do szkoleń dla pracowników administracyjno-biurowych należy pamiętać, iż muszą oni przejść zarówno szkolenie wstępne (w pierwszym dniu pracy), jak i pierwsze okresowe szkolenie w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy.
Szkolenie okresowe dla osób związanych z pracą biurowo-administracyjną ważne jest przez 5 lat i właśnie po takim okresie należy udać się na kolejne okresowe szkolenie zlecone przez naszego pracodawcę.
Jeśli chodzi o program takiego szkolenia, to składa się on zwykle z kilku niezwykle ważnych punktów takich jak:
- regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące zagadnień bhp (w tym m.in. praw i obowiązków pracowników i pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kar za naruszenie przepisów i zasad bhp, ochrony zdrowia pracowników, wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz świadczeń z nimi związanych oraz ochrony pracy kobiet i młodocianych pracowników);
- organizacja stanowisk pracy biurowej oraz wszelkie związane z tym problemy;
- proces postępowania w przypadku zagrożeń oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
- postępy dotyczące oceny zagrożeń w kontekście czynników występujących w trakcie pracy oraz metod ochrony życia oraz zdrowia pracowników.
Czy szkolenie bhp dla pracowników administracyjno-biurowych jest obowiązkowe?
Jak już wspomnieliśmy, w każdej branży obowiązkowe jest przeprowadzenie wstępnego szkolenia bhp, jednak w kontekście pracowników administracyjno-biurowych istnieją obecnie pewne ustępstwa, jeśli chodzi o obowiązek przechodzenia cyklicznych szkoleń bhp. W zasadzie konieczność czy też możliwość rezygnacji z przeprowadzania tego typu szkoleń odnosi się do stopnia zagrożenia danej grupy zawodowej. Do grup pracowników, dla których szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest obowiązkowe należą między innymi pracownicy administracyjno-biurowi z branż takich jak transport lotniczy, usługi gastronomiczne, poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji czy chociażby edukacja.