Jak zostać konserwatorem wózków widłowych?
Praca konserwatora wózków widłowych nie jest zbyt łatwa, a zakres obowiązków, które należy wykonać, jest szeroki. Obowiązują one sprawozdania nadzoru technicznego nad urzędami, jak również wykonywanie wszelkich napraw. Dowiedz się, jak zostać konserwatorem wózków widłowych.
Potrzebne kwalifikacje
Osoba, która ubiega się o stanowisko pracy konserwatora wózków widłowych, powinna spełniać następujące kryteria:
- ukończone 18 lat,
- wykształcenie zawodowe,
- dobry stan zdrowia,
- zaświadczenie ukończenia szkoły zawodowej, średniej lub też studiów technicznych,
- sześć do dwunastu miesięcy doświadczenia w pracy z wózkami jezdniowymi unoszącymi.
Kandydat na konserwatora powinien posiadać także określone predyspozycje, takie jak:
- precyzyjność,
- cierpliwość,
- odporność na stres.
Dodatkowo taki kandydat powinien wykazywać się dość dobrą znajomością budowy pojazdów jezdniowych, jak również opanowaniem wszelkich przepisów transportu bliskiego.
Konserwacja wózków widłowych
Wykorzystywanie w działalności różnych przedsiębiorstw urządzeń transportu bliskiego, wiąże się z obowiązkami takimi jak prawidłowym utrzymaniem wózków widłowych w prawidłowym stanie technicznym. Systematyczna i rzetelna konserwacja to jeden z wymogów Urzędu Dozoru Technicznego, również kwestia bezpieczeństwa i efektywności pracy, co zdecydowanie wpływa na żywotność danego urządzenia. Nowe, jak i starsze urządzenia wymagają fachowych przeglądów bez względu na częstotliwość ich użytkowania. Okresowe badania kontrolne wózków widłowych i bieżące usuwanie usterek może zagwarantować ciągłość pracy i wszystkich procesów produkcji, magazynowania i dalszej dystrybucji. Konserwator wózków powinien więc być na bieżąco z wszelkimi szkoleniami i ewentualnymi zmianami w sposobie konserwowania wózków.